"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja pn. "Smaki dobrego życia" - modernizacja kuchni oraz wyposażenie zaplecza kuchennego Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Głogówku na potrzeby prowadzenia warsztatów kulinarnych" mająca na celu stworzenie warunków do prowadzenia warsztatów kulinarnych oraz informatycznych przez przystosowanie obiektu Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Głogówku do prowadzenia zintegrowanej działalności, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Pierwszym prelegentem był ks. dr Joachim Kobienia, kanclerz opolskiego biskupa, który skoncentrował się na ciekawym zagadnieniu “Msza św. w telewizji”. Punktem wyjściabyło zapytanie od kiedy media znalazły się w Kościele? Jeśli przyjmiemy tu ewaneliczne poczynania św. Pawła, który poza licznymi podróżami misyjnymi pisał także znane powszechnie listy do wiernych, odpowiedzieć można krótko – od zawsze. Na początki XX wieku, kiedy pojawia się radio znajduje ono szybko admiratora w osobie ówczesnego papieża Piusa XI. Powstaje też w Watykanie rozgłośnia radiowa, która dziś nadaje audycje w 42 językach. W 1952 roku na usługach Kościoła pojawia się też kolejna muza, czyli telewizja transmitująca innowacyjną pasterkę z paryskiej katedry Notres Dames. Popularność telewizyjnych mszy św., które goszczą w naszych domach rodzi też pytania natury obyczajowej, chociażby “czy należy klękać przed telewizorem?”. Wykładowca określił swoje stanowisko wyraźnie, twierdząc, iż przekaz telewizyjny nie zastąpi rzeczywistego udziału we mszy, stąd jako medium nie wymaga zachowań sakralnych. Ten interesujący wykład unaocznił, iż Kościół otwarty jest na technologiczne bogactwo świata.
Prelegentem medycznym okazał się rektor naszej akademii lekarz internista Krystian Knicz, który skoncentrował się na “Chorobach tarczycy”. Ten ważki gruczoł wydzielający hormon TSH jest newralgiczny w naszym organiźmie, ponieważ reguluje przemianę materii. Jego nadmiar lub niedobór wywołuje groźne stany patologiczne, wśród których popularne wole miąższowe, choroba Basedowa czy nowotwory. Schorzenia te leczy medycyna, lecz można im też zapobiegać. Warto zatem pamiętać o okresowych wyjazdach na morze i wdychaniu jodu lub spożywaniu jodowanej soli a także uwzględnianiu w jadłospisie ryb, mleka, tranu czy płatków owsianych. Prelegent przypomniał też o rozsądnej częstotliwości poddawnia się badaniom RTG. To bardzo czytelne wystąpienie uzmysłowiło słuchaczom jak ważną rolę odgrywaja dwa niewielkie płaty usytuowane na przedniej części szyi.
O pogodny nastrój wieczoru zatroszczyli się nasi przyjaciele państwo Dorota i Zygfryd Jasikowie, którzy zaprezentowali garść melodii i piosenek stosowanych na ten edukacyjny wieczór. Komisja akademicka oceniła też testy egzaminacyjne, które rozdano na przedostatnich zajęciach. Najlepsze wyniki osiągnęły panie Anna Dziumla, Agnieszka Cebula i Maria Hafner. One też otrzymały nagrody ufundowane przez burmistrza miasta. Nagrodzono też słuchaczy legitymujących się bardzo dobrą frekwencją.
Rok akademicki GAW 2014/2015 został tym samym zamknięty.
Barbara Grzegorczyk